fbpx

FAQ

Skąd jesteście? Na jakim terenie pracujecie?

Mieszkamy w Chęcinach, k/Kielc. Możemy jednak uwiecznić Waszą uroczystość (lub też wykonać sesję plenerową) w dowolnym miejscu w Polsce i na świecie - kwestia dopłaty za dojazd oraz zapewnienia noclegu. 

W tej kwestii nie mamy żadnych ograniczeń. Wykonywaliśmy już zdjęcia w Rzymie, w Austrii, w Toskani, w Niemczech i wielu innych.

Jak wcześnie trzeba rezerwować termin?

Zasada jest prosta – im szybciej, tym lepiej. Jeśli jesteście zdecydowani, abyśmy to My uwiecznili Waszą uroczystość – skontaktujcie się z nami jak najwcześniej. Warunkiem pełnej rezerwacji terminu jest podpisanie umowy oraz wpłacenie zadatku.

Czy musimy zapewnić Wam nocleg?

Zapewnienie noclegu byłoby wskazane przy weselach odbywających się poza województwem świętokrzyskim. Raz porwaliśmy się na 200km wycieczkę do domu po weselu – nigdy więcej 😉 Po kilkunastu godzinach biegania z aparatem – potrzebujemy odpoczynku przed bezpiecznym powrotem. Od odległości zależy czy jest to jeden czy dwa noclegi (przed i po weselu lub tylko po weselu). Chcielibyśmy zadbać o jakość naszej pracy - czyli wypocząć przed całodziennym reportażem, aby w pełni sił stawić się na przygotowania....no i przy okazji nie spóźnić się czy uniknąć niespodzianek na drodze (tfu, tfu).

Czy obrabiacie zdjęcia?

Oczywiście. Każde zdjęcie wykonujemy w formacie RAW – traktujemy je jako półprodukt, z którego powstanie fotografia. Tak jak w fotografii analogowej można było „obrobić” zdjęcie wykorzystując różnego rodzaju filtry czy odczynniki chemiczne – tak my w fotografii cyfrowej używamy do tego komputera i specjalnego oprogramowania.

Na jakim sprzęcie pracujecie?

Pracujemy na systemie Fuji z zestawem jasnych obiektywów.

Do której godziny jesteście na weselu?

Na weselu pracujemy do końca oczepin, czyli maksymalnie do godziny 1:00. Czas trwania reportażu wynosi maksymalnie 12h. Wszystkie najważniejsze „atrakcje wieczoru” dzieją się do tej chwili. Mamy bardzo dużo czasu aby uchwycić wszystkie najważniejsze momenty.

Czy zawsze pracujecie razem?

Tak, chyba, że kogoś z nas rozłoży na łopatki poważna choroba (tfu, tfu 😉 ) Fotografowanie we dwójkę pozwala nam na uchwycenie ważnych momentów z dwóch różnych perspektyw. Gdy jedno z nas używa obiektywu szerokokątnego, drugie w tym samym czasie wyłapuje bliższe ujęcia. Gdy jesteśmy razem, nie musimy myśleć o tym aby biegać w tam i z powrotem, abyście mieli ujęcia z różnych kątów – każde z nas ma „przyporządkowaną” stronę, szczególnie w kościele, gdzie należy zachować dyskrecję. Staramy się być niewidoczni.

Czy ze zdjęć, które od Was dostaniemy możemy sobie wywołać odbitki o dużym rozmiarze?

Tak. Zdjęcia otrzymujecie w dużych rozdzielczościach – nie są one wielkości znaczków pocztowych. My mamy na ścianie naszą fotografię w formacie 80x200 – więc Wy też możecie.

Kiedy robicie plener?

Na sesję plenerową zawsze umawiamy się po ślubie. Z reguły staramy się, aby wykonać zdjęcia w tygodniu po Waszym ślubie. Jednak jeśli wyjeżdżacie w podróż poślubną bądź też nie macie urlopu – bez problemu przesuwamy ją na termin późniejszy – do wspólnego ustalenia. Dlaczego plener po ślubie? Więcej czasu, swobody, a mniej stresu i nerwów 😉 No i o sukienkę i garnitur nie trzeba się już tak bardzo martwić 😉 Częstym pytaniem jest – a co z fryzurą? My wychodzimy z założenia, że zdjęcia te mają być naturalne – wystarczy delikatny makijaż, „lekka” fryzura.

Jak długo trwa plener? Jak wygląda taka sesja plenerowa?

Na sesję zarezerwujcie sobie minimum 2h....wszystko zależy od tego gdzie jest sesja, czy musimy daleko dojeżdżać i czy robimy ją w kilku miejscach. Miejsce sesji plenerowej ustalamy wspólnie. Jeśli Wy macie pomysł na zdjęcia – jesteśmy otwarci na Wasze propozycje – wolimy jak Para Młoda wie czego chce. Jeśli macie jakieś zainteresowania, hobby – z których gadżety możemy wykorzystać na sesji – powiedzcie nam o tym. Zawsze chcemy aby plener był związany z Wami – jeśli marzycie o sesji w jakimś konkretnym miejscu….a wydaje się Wam to nie możliwe - dajcie nam koniecznie znać - na pewno postaramy się spełnić Wasze marzenie. Natomiast gdy nie uda się Wam nic wymyślić – my postaramy się aby było ciekawie i podsuwamy nasze propozycje 😀 

Czy możemy się umówić na same zdjęcia plenerowe?

Oczywiście – jeśli Wasz termin ślubu mamy zarezerwowany – bardzo chętnie zrobimy Wam samą sesję plenerową po ślubie. Jeśli zdecydujecie się na nią – dajcie znać, bowiem przyjmujemy ograniczoną liczbę plenerów w miesiącu.

Kto wybiera zdjęcia do albumu?

Zdjęcia do albumu wybieracie Wy. Sądzimy, że lepiej by było abyście to Wy zdecydowali które chwile są Wam bliskie sercu, które momenty chcecie zatrzymać na papierze.

Czy wszyscy goście pojawią się na zdjęciach?

Nie gwarantujemy uwiecznienia na zdjęciach każdej osoby biorącej udział w uroczystości. Jeśli zależy Wam aby każdy był na zdjęciach - dobrym rozwiązaniem jest wykonanie zdjęć grupowych. Ewentualnie bylibyśmy wdzięczni za wskazanie konkretnych osób, które są Wam bliskie.

Jak długo musimy czekać na zdjęcia?

Z reguły zdjęcia otrzymujecie po maksymalnie 90 dniach roboczych. Zdjęć wykonujemy bardzo dużo – potrzebujemy czasu aby je przejrzeć, przesortować, następnie każde z nich obrobić. Zajmuje to troszkę czasu – ale uwierzcie nam – cierpliwość popłaca.

Czy posiadacie wydawane przez Kurię upoważnienie do fotografowania podczas uroczystości kościelnych?

Tak, ukończyliśmy kurs i posiadamy akredytację wydaną przez Kurię Kielecką, która jest corocznie aktualizowana.

W jaki sposób możemy podpisać umowę i zarezerwować termin, jeśli mieszkamy daleko?

Z parami, które z różnych powodów nie mogą się z nami spotkać osobiście – podpisujemy umowę za pomocą poczty. Wysyłamy Wam informacje o danych które potrzebujemy do sporządzenie umowy. Po ich otrzymaniu umowę wysyłamy do Was mailem – jeśli zgadzacie się z wszystkimi zapisami – podpisujecie i odsyłacie pocztą. Prosimy Was także o wpłatę zadatku na konto bankowe. Jak będziecie kiedyś w okolicy – dajcie znać, spotkamy się i pokażemy albumy i prezentacje.

Czy musimy się spotykać przed ślubem?

TAK – koniecznie! Wy wiecie, jak ma wyglądać Wasze wesele, jakie atrakcje planujecie – zawsze wolimy wiedzieć wcześniej na co mamy być przygotowani. Musimy wspólnie ustalić co i jak z plenerem. Preferujemy spotkanie osobiste – telefonicznie nie zawsze zdążymy wszystko zapamiętać. Na spotkania przed ślubem nie zapomnijcie o piosenkach do prezentacji.

Czy możemy dostać od Was pliki RAW?

Nie ma takiej możliwości. RAWy które robimy traktujemy jako półprodukt czy materiał do pracy, z którego powstaje zdjęcie. Zamawiając tort weselny nie chcecie chyba dostać owoców, ubitej śmietany i ciasta – z których sami sobie zrobicie tort weselny – chyba wolicie zaufać „specjalistom”

Czy macie jakieś życzenia?
Tak – chcielibyśmy abyście zwracali się do nas po imieniu – ułatwi nam to kontakt. Jakoś nie czujemy się Panią i Panem 😉 Po prostu Ewelina i Piotrek 😀
 
Coś jeszcze? Będziemy wdzięczni, gdybyście uszanowali nasz czas – nikt nie lubi spóźnialskich – jeśli coś Wam wypadnie i wiecie, że nie dojedziecie na czas na spotkanie czy plener – zadzwońcie i dajcie znać – wypadki zdarzają się każdemu.